Історія Балти

Точна дата першого поселення на території міста невідома.
Перші перевірені згадки про існування на цій території невеликого містечка відноситися вже до 30-х років 17 століття.
У 17 і 18 століттях місто, обидві його історичні частини — Балта і Юзефгрод стали жертвою постійних російсько-турецьких і російсько-польських воєн, озброєних повстань і розбійницьких набігів.
У 1791 році, згідно з Ясським мирним договором, містечко Балта відходить до Російської Імперії, а в 1793 році місто Юзефград (перейменований незабаром в Єленськ) і інші землі князів Любомирських були продані та також увійшли до складу російської держави. Балта ввійшла до складу Єкатеринославського намісництва, а Єленськ — до Вознесенського. У 1797 році Єленськ і Балта були офіційно об’єднані в одне місто під назвою Балта, яке стало центром Балтського повіту Подільської губернії.
У першій половині 19 століття Балта стає одним з найбільших торгових центрів півдня України.
20 липня 1852 р. місту було присвоєно новий герб.
У 1865 р. стала до ладу залізниця Одеса — Балта — перша залізниця в підросійській Україні, урочисте відкриття якої відбулося 16 грудня 1865 року.
У місті постійно збільшувалася кількість промислових підприємств та населення. Наприкінці 19-го століття в місті працювали ковбасна, цукеркова та тютюнова фабрики, винокурний, пивоварний, 5 шкіряних, чавуноливарний, вапняний і 8 цегляно-черепичних заводів. У 1910 році налічувалося 24 фабрики та заводи, 197 ремісничих майстерень.
Після проголошення Української народної республіки більшовики спробували вчинити заколот у місті. В лютому 1919 року, після повстання місцевих більшовиків та солдат Балтського полку армії УНР, ненадовго встановилася влада Української СРР.
В травні 1919 року місто деякий час було під владою повстанців отамана Григор’єва, а в червні — листопаді 1919 було окуповане Збройними силами Півдня Росії.
Лише в кінці 1921 року остаточно встановився комуністичний режим у вигляді Української Соціалістичної Радянської Республіки, яка 30 грудня 1922 року стала складовою частиною Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
У березні 1923 р. за новим адміністративним поділом створено Балтський район.
У 1924 на схід від Дністра була створена Молдавська Автономна Радянська Соціалістична Республіка, де молдовани не складали більшості населення. Це штучне територіальне утворення увійшло до складу Української СРР, що закріпилось в Конституції УСРР 1929 року. Столицею Молдавської АРСР 1924 року стало місто Балта, а з 1929 — Тирасполь.
5 серпня 1941 року місто Балта було зайняте нацистськими та румунськими військами, проте 5-й кавалерійській дивізії Червоної армії вдалося на деякий час знову захопити й утримувати місто. У вересні місто остаточно відійшло до складу Трансністрії. Місто стало центром нової адміністративної одиниці — Балтського жудеця .
29 березня війська 2-го Українського фронту зайняли місто Балту Балтського жудеця Трансністрії.

інші Заклади категорії “Історія Балти”

Цифровий паспорт